Postrádá vaše fasáda původní lesk, potažmo je zaprášená a zašpiněná po rekonstrukci či stavebních úpravách z okolí? Možností, jak fasádě starý lesk navrátit, je důkladné vyčištění fasády.
Čištění fasády se provádí několika způsoby, přičemž se vše odvíjí především od toho, jak moc je fasáda zašpiněná, a čím je znehodnocená. Fasády bývají nejčastěji znečištěné pevnými částicemi smogu, prachu z okolí a nejrůznějšími usazeninami. Druhým typem znečištění jsou mikroorganismy jako například plísně a řasy. Každé znečištění má svůj specifický postup čištění.
Pokud je fasáda znečištěná pevnými částečkami smogu či prachu, určitě je jako vhodná technika použití horkovodního-parního, vysokotlakého čističe, který dokáže tyto nečistoty dokonale odstranit více méně z jakéhokoli druhu fasády, aniž by byla nějakým způsobem poškozena či narušena. Může se také využít šetrné bio-chemie, která fasádu nepoškodí a zároveň pomůže při čištění.
Jestliže je na fasádě plíseň a jiné mikroorganismy, je potřeba zvolit jinačí postup. Prvním úkonem, který by měl být, je nastříkání fasády nějakým fungicidním prostředkem. Ten plíseň, houby a další organické činitele znečistění zahubí. Mikroorganismy tak přestanou být aktivní, a dají se opět pomocí vysokotlakého čističe odstranit. Kdyby se před mechanickým odstraněním neaplikoval fungicidní přípravek, čištění fasády by nebylo účinné. Bylo by vhodné i po odstranění mikroorganismů fasádu preventivně chránit fungicidním přípravkem.
Kdy se vyplatí čištění provádět? Pakliže je fasáda skutečně silně znečištěná, určitě se čištění doporučuje. Může to také indikovat vysokou vlhkost zdí, zvláště u zateplených objektů, kde vlhkost nestačí unikat. Pokud navíc plánujete prodej vaší nemovitosti, určitě stojí za to pár korun připlatit, fasádu nechat vyčistit a uvidíte, že tak stoupne i konečná cena nemovitosti.