Brizolitové omítky se v současnosti opět dostávají na výsluní. Majitelé starších rodinných či bytových domů provádějí opravy těchto léty poškozených omítek, avšak žádané jsou také při stavbě nových stavebních objektů. Omítky z brizolitu jsou dobře známé již z přelomu 19. a 20. století. V 60. a 70. letech se v tehdejším Československu začaly ve velkém měřítku používat suché omítkové směsi z Horní Břízy. Aktuálně je v České republice jedním z největších výrobců a dodavatelů brizolitové omítky společnost Weber. Tato společnost vlastní certifikovaný systém se zateplením, a tak umožňuje brizolit použít rovněž v případě zateplení stavby.
Proč opravit starou brizolitovou omítku?
Brizolitovou omítku můžete chtít opravit ze dvou důvodů, prvním z nich je estetický vzhled staré fasády, která je ušpiněná a barevně někde jinde než v době samotné realizace. Estetická stránka však nijak neovlivňuje funkčnost omítky. Brizolit má vysokou pevnost, odolnost a životnost minimálně padesát let. V případě, že jsou závady vážnějšího charakteru, např. dochází k zatékání srážkové vlhkosti nebo vzlínající vlhkost způsobuje poškození vodorovné hydroizolace, postupně probíhá kompletní destrukce brizolitové omítky, čímž je deklarovaná životnost narušena. V těchto situacích je oprava staré omítky nutností.
Jaká jsou možná řešení opravy brizolitové fasády?
Kromě možnosti obložení fasády izolačními deskami z vaty nebo polystyrenu jsou možné další způsoby, jak brizolit opravit za použití dalších metod. První variantou je přetření starého brizolitu fasádní barvou, kdy zmizí struktura původní omítky, minimalizuje se třpyt slídy, ale barva zůstává v místech vyškrábané struktury v silnější vrstvě, než na jakou je nastavená ve výrobě. Nevýhodou také je, že fasáda nevypadá nově, ale jen „opraveně“ a je třeba barvu každých 10 až 15 let obnovovat. Dalším řešením je přetažení brizolitu stavebním tmelem, následné vyhlazení škrábané struktury a konečná aplikace tenkovrstvé strukturální omítky. V této situaci je nutné použít docela silnou vrstvu tmelu, což nepříznivě zvyšuje difúzní odpor fasády a vzhledově tak nepůsobí moc dobře.
Nejlepším možným řešením se jeví technologie společnosti Weber, nabízí materiál, který má k původnímu brizolitu nejblíže. Jedná se o minerální škrábanou omítku pro ruční a strojní zpracování ve dvou zrnitostech a mnoha odstínech.